Medycyna i uroda

Strach przed dentystą

Zabiegi stomatologiczne dla dzieci

Strach przed dentystą jest powszechny. Nikt z nas nie lubi chodzić na zabiegi do gabinetu stomatologicznego, zwłaszcza jeżeli jest to wyrywanie zębów. Nic z resztą dziwnego, w końcu kojarzą się one z ogromnym bólem, który jeszcze jakiś czas temu był powszechny na dentystycznym fotelu.

W latach dziewięćdziesiątych, gdy w Polsce nie stosowano jeszcze wykwintnych technik znieczulających, dentysta często rwał zęby na żywca. Należy było posiadać żelazne nerwy aby przejść przez to gładko, a dosłownie najwięksi twardziele potrafili zwijać się w bólu. W kolejce do gabinetu stomatologa nie było równych i równiejszych, wszyscy czekali na własną kolej jak na swoiste skazanie. Na szczęście te czasy są już dawno za nami, niemniej jednak stomatolog ciągle kojarzy się nam nie najlepiej.

Na nieszczęście, zapewne wynika to z tego faktu, że jeszcze za dzieciństwa wielu z nas, które przypadło na lata dziewięćdziesiąte lub ich koniec, stosowanie drastycznych metod w dentystyce nie było niczym niecodziennym. Na nieszczęście takie przekonanie wpajamy też naszym dzieciom, zachęcając ich do regularnego mycia zębów, bo zupełnie inaczej będziesz musiał iść do dentysty. Tymczasem zabiegi znieczulające jakie możliwe są dziś do wykorzystywania powodują, że pacjent nie poczuje bólu większego niż podczas ukąszenia przez komara. Choćby stosowana już od przeszło dekady sedacja, czyli zastosowanie środków farmakologicznych dla obniżenia aktywności układu nerwowego, spowoduje że dosłownie u bardzo emocjonalnej osoby wizyta na fotelu dentystycznym przebiegnie przyjemnie, spokojnie i bezboleśnie.

Polecamy: Bezbolesne leczenie zębów żyrardów.