Bez kategorii

Obróbka metalu

Centrum obróbcze
Jednym z najczęściej spotykanych i używanych typów obrabiarek jest z pewnością wiertarko frezarka, którą musi mieć każdy szanujący się zakład mechaniczny. Inna jej nazwa to wytaczarko frezarka i znajduje swoje powszechne użycie zarówno przy wierceniu, gwintowaniu, wytyczaniu wszelkiego rodzaju otworów, jak i przy gwintowaniu walcowych powierzchni wewnętrznych , a ponadto toczeniu i frezowaniu powierzchni płaskich czy kształtowych.

Dzięki takiemu szerokiemu zakresowi prac znajduje powszechnie wykorzystanie, zwłaszcza przy obróbce metali w warsztatach mechanicznych, portalach samochodowych, a dosłownie w dużych zakładach przemysłowych.

Wiertarko frezarka charakteryzuje się stosunkowo łatwą, niemniej jednak solidną budową, zapewniającą w szczególności komfortową pracę. Spotykamy także bardziej skomplikowane modele, z płynną regulacją prędkości obrotowej urządzenia, wskazywaną przez szczegółowy elektroniczny wyświetlacz, który informuje również o aktualnej głębokości wiercenia. Standardowym wyposażeniem powinien być też wysokiej jakości stół krzyżowy, koniecznie wyposażony w podziałkę i ograniczniki , a oprócz tego imadło ułatwiające bezsporne zamocowanie obrabianego detalu.

Dobrym wyjściem jest też głowica frezowa obracana bezstopniowo, co znacznie rozszerza sposobności urządzenia. Oprócz wersji typowo stacjonarnych można również spotkać tego typu urządzenia w wersji przenośnej, która znajduje powszechne zastosowanie na przykład. w modelarstwie, gdzie wymagana jest sposobność łatwego obrabiania wielkiej ilości precyzyjnych elementów.

Zobacz także: wózki paletowe z wagą.